No. 3 Stafford, Stone Bridge Claim Class 5 Region Titles


June 1 - Stafford outlasted host Halifax County and Stone Bridge held off a late Broad Run rally as the two teams claimed their respective Class 5 region championships.

In the top of the ninth inning in the Region 5D final on Thursday, the No. 3 Indians (21-3) scored the go-ahead run on Tucker Sullivan’s bases-loaded sacrifice fly and got an insurance run when a throwing error led to another run on the same play. Sullivan then worked around a leadoff single in his fourth inning in relief of starter Robbie Baker, getting the final three outs as Stafford clinched.

Caleb and Tristan McAlister, Jimmy Baker and Kazuya Jordan each had two hits for the Indians, who have won nine of their last 10 and will be making their first state tournament appearance since 2009 when they host Broad Run in Tuesday’s quarterfinals.

In last night’s Region 5C final, the Spartans (16-9) took a 4-1 lead in the fourth inning only to have Stone Bridge (16-9) rally for five runs in the top of the sixth. The Bulldogs would hold off a late rally for a 6-5 victory behind the relief work of Kyle Lewis.

Lewis, who had posted three scoreless innings of relief entering the seventh, recovered after Ethan Snyder’s RBI double cut Broad Run’s deficit to one run. He got Ryan Gorey to line out and Justin Rebok to pop out, then after Snyder moved up to third base on a wild pitch, induced a fly out by Anthony Puma for the final out.

Zachary Mazur was 3-for-4 with a double and two RBI to pace the Bulldogs, while Snyder and Puma had two hits apiece for the Spartans.

With the win, Stone Bridge will host Halifax (22-3) in Tuesday’s quarterfinals in what is their first state tournament appearance since winning the program’s lone championship in 2015. Broad Run will be making its first state appearance since 2011.

Below is the schedule for the VHSL Class 5 state tournament and the results of the region tournaments.

Class 5 State Tournament:

Seeds (records entering states)
Region 5A:
#1 Hickory (22-1), #2 Menchville (19-4)
Region 5B: #1 Mills Godwin (19-3), #2 Prince George (19-3)
Region 5C: #1 Stone Bridge (16-9), #2 Broad Run (16-9)
Region 5D: #1 Stafford (21-3), #2 Halifax (22-3)

Quarterfinals (Tuesday, June 4)
Game #1: Broad Run at Stafford
Game #2: Halifax at Stone Bridge
Game #3: Prince George at Hickory
Game #4: Menchville at Mills Godwin

Semifinals (Friday, June 7)
Game #5: G1 Winner vs. G2 Winner at Glen Allen, 10:00
Game #6: G3 Winner vs. G4 Winner at Glen Allen, 2:00

Championship Game (Saturday, June 8)
Game #7: G5 Winner vs. G6 Winner at Glen Allen, 12:30

Region 5A Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Hickory (19-1)
#2: Hampton (18-1)
#3: Menchville (17-3)
#4: Maury (15-5)
#5: Salem (15-5)
#6: Gloucester (15-5)
#7: Princess Anne (14-6)
#8: Nansemond River (14-6)

Quarterfinals (Saturday, May 25)
Game #1: Hickory 1, Nansemond River 0
Game #2: Maury 4, Salem 0
Game #3: Princess Anne 7, Hampton 3
Game #4: Menchville 4, Gloucester 3

Semifinals (Monday, May 27)
Game #5: Hickory 11, Maury 2
Game #6: Menchville 6, Princess Anne 3

Championship Game (Wednesday, May 29)
Game #7: Hickory 8, Menchville 0

Region 5B Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Mills Godwin (17-3)
#2: Atlee (15-4)
#3: Prince George (17-3)
#4: Deep Run (15-5)
#5: Lee-Davis (14-6)
#6: Matoaca (9-11)
#7: Douglas Freeman (11-9)
#8: Hermitage (11-8)

Quarterfinals (Friday, May 24)
Game #1: Mills Godwin 3, Hermitage 2
Game #2: Deep Run 4, Lee-Davis 3
Game #3: Atlee 17, Douglas Freeman 2
Game #4: Prince George 8, Matoaca 1

Semifinals (Tuesday, May 28)
Game #5: Mills Godwin 7, Deep Run 2
Game #6: Prince George 11, Atlee 4

Championship Game (Friday, May 31)
Game #7: Prince George at Mills Godwin (cancelled)

Region 5C Tournament:

Seeds (records entering regionals)
Potomac District:
#1 Briar Woods (19-4), #2 Broad Run (14-8), #3 Stone Bridge (13-9), #4 Potomac Falls (9-13), #5 Freedom-South Riding (13-8)
National District: #1 Jefferson (11-8), #2 Falls Church (9-10), #3 Lee (7-14)

Quarterfinals (Tuesday, May 28)
Game #1: Broad Run 3, Lee 1
Game #2: Potomac Falls 11, Jefferson 7
Game #3: Briar Woods 3, Freedom-South Riding 1
Game #4: Stone Bridge 8, Falls Church 0

Semifinals (Wednesday, May 29)
Game #5: Broad Run 11, Potomac Falls 1
Game #6: Stone Bridge 6, Briar Woods 5

Championship Game (Friday, May 31)
Game #7: Stone Bridge 6, Broad Run 5

Region 5D Tournament:

Seeds (records entering regionals)
North:
#1 Potomac (19-3), #2 Stafford (18-3), #3 North Stafford (13-8), #4 Mountain View (9-11), #5 Brooke Point (7-11), #6 Massaponax (5-14)
South: #1 Halifax (20-2), #2 Orange (14-5), #3 Patrick Henry-Roanoke (16-6), #4 Albemarle (10-9), #5 Harrisonburg (9-11), #6 William Fleming (2-18)

First Round (Wednesday, May 22)
Game #1: Mountain View 4, Brooke Point 2
Game #2: North Stafford 6, Massaponax 3
Game #3: Albemarle 8, Harrisonburg 0
Game #4: Patrick Henry-Roanoke 11, William Fleming 2

Quarterfinals (Thursday, May 23)
Game #5: Mountain View 2, Potomac 1
Game #6: Stafford 5, North Stafford 0
Game #7: Halifax 5, Albemarle 0
Game #8: Orange 2, Patrick Henry-Roanoke 0

Semifinals (Tuesday, May 28)
Game #9: Stafford 3, Orange 1
Game #10: Halifax 7, Mountain View 0

Championship Game (Thursday, May 30)
Game #11: Stafford 3, Halifax 1

Photo of Stafford’s Tucker Sullivan by Michael Greene