Reid's Bat, Pitching of DeLisi, Beard Lead No. 9 Brentsville to Second Straight Region 3B Title


June 1 - The pitching of Jake DeLisi and Sam Beard and a walk-off double by Collin Reid keyed No. 9 Brentsville District’s run to a second straight Region 3B championship.

The Tigers (20-3) got a complete-game outing from Beard in a 6-1 win over Warren County in Thursday’s championship game as they extended their winning streak to seven and clinched a home game in Tuesday’s state quarterfinals.

Reid went 3-for-3 with two doubles and two RBI in the final, two days after his game-winner gave the Tigers a 3-2 victory over William Monroe and clinched their second straight state tournament appearance. Reid had a two-run homer in a 9-0 win over Manassas Park in the quarterfinals and was 6-for-10 with five RBI in the region tournament. Five of his hits went for extra bases.

In the quarterfinal win, DeLisi tossed a perfect game with 10 strikeouts against the Cougars. He needed just 83 pitches and improved to 7-1 with a 1.16 ERA this season, and will likely get the ball in Brentsville’s state quarterfinal on Tuesday against Region 3A runner-up Park View-South Hill (22-2).

Below is the schedule for the VHSL Class 3 state tournament and the results of the region tournaments.

Class 3 State Tournament:

Seeds (records entering states)
Region 3A:
#1 Tabb (19-3), #2 Park View-South Hill (22-2)
Region 3B: #1 Brentsville District (20-3), #2 Warren County (16-6)
Region 3C: #1 Fluvanna County (20-3), #2 Brookville (18-8)
Region 3D: #1 Lord Botetourt (15-8), #2 Abingdon (22-3)

Quarterfinals (Tuesday, June 4)
Game #1: Brookville at Lord Botetourt
Game #2: Warren County at Tabb
Game #3: Abingdon at Fluvanna County
Game #4: Park View-South Hill at Brentsville District

Semifinals (Friday, June 7)
Game #5: G1 Winner vs. G2 Winner at Kiwanis Field, 10:00
Game #6: G3 Winner vs. G4 Winner at Kiwanis Field, 1:00

Championship Game (Saturday, June 8)
Game #7: G5 Winner vs. G6 Winner at Kiwanis Field, 1:00

Region 3A Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Park View-South Hill (20-1)
#2: Tabb (16-3)
#3: Southampton (14-7)
#4: Hopewell (11-9)
#5: Colonial Heights (8-12)
#6: Petersburg (6-10)
#7: New Kent (7-13)
#8: Lakeland (4-16)

Quarterfinals (Friday, May 24)
Game #1: Park View-South Hill 1, Lakeland 0
Game #2: Colonial Heights 3, Hopewell 2
Game #3: Southampton 21, Petersburg 1
Game #4: Tabb 10, New Kent 2

Semifinals (Wednesday, May 29)
Game #5: Park View-South Hill 4, Colonial Heights 3
Game #6: Tabb 11, Southampton 4

Championship Game (Wednesday, May 29)
Game #7: Tabb 11, Park View-South Hill 1

Region 3B Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Brentsville District (17-3)
#2: Warren County (14-5)
#3: Spotsylvania (12-8)
#4: William Monroe (12-7)
#5: Jefferson-Richmond (N/A)
#6: Culpeper (6-14)
#7: John Marshall (N/A)
#8: Manassas Park (4-14)

Quarterfinals (Thursday, May 23)
Game #1: Brentsville 9, Manassas Park 0
Game #2: William Monroe 11, Jefferson-Richmond 1
Game #3: Warren County 15, John Marshall 0
Game #4: Culpeper 5, Spotsylvania 3

Semifinals (Tuesday, May 28)
Game #5: Brentsville District 3, William Monroe 2
Game #6: Warren County 4, Culpeper 3

Championship Game (Thursday, May 30)
Game #7: Brentsville District 6, Warren County 1

Region 3C Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Fluvanna County (17-3)
#2: Turner Ashby (15-7)
#3: Brookville (16-7)
#4: Broadway (19-3)
#5: Western Albemarle (13-8)
#6: Rustburg (12-9)
#7: Fort Defiance (16-8)
#8: Spotswood (10-11)

Quarterfinals (Thursday, May 23)
Game #1: Fluvanna County 9, Spotswood 0
Game #2: Broadway 16, Western Albemarle 13
Game #3: Brookville 7, Rustburg 4
Game #4: Fort Defiance 7, Turner Ashby 4

Semifinals (Tuesday, May 28)
Game #5: Fluvanna County 11, Broadway 4
Game #6: Brookville 12, Fort Defiance 2

Championship Game (Thursday, May 30)
Game #7: Fluvanna County 8, Brookville 1

Region 3D Tournament:

Seeds (records entering regionals)
#1: Abingdon (20-2)
#2: Christiansburg (18-4)
#3: Tunstall (19-4)
#4: Cave Spring (15-7)
#5: Staunton River (14-8)
#6: Lord Botetourt (12-8)
#7: Northside (13-11)
#8: Magna Vista (9-12)

Quarterfinals (Thursday, May 23)
Game #1: Abingdon 14, Magna Vista 1
Game #2: Staunton River 17, Cave Spring 9
Game #3: Lord Botetourt 10, Tunstall 7
Game #4: Christiansburg 15, Northside 0

Semifinals (Tuesday, May 28)
Game #5: Abingdon 1, Staunton River 0
Game #6: Lord Botetourt 5, Christiansburg 2

Championship Game (Thursday, May 30)
Game #7: Lord Botetourt 13, Abingdon 7

Photo of Collin Reid courtesy of Brentsville District Baseball